luni, 22 septembrie 2025
Informația fără granițe


Șofer român de TIR, prins în Germania conducând de aproape trei săptămâni fără nicio zi de pauză. Amendă de mii de euro

Scris de: Redacția , înv Din diaspora Știri Ultimele știri - luni, 22 septembrie 2025 Etichete: , , , ,

Un șofer român de TIR, în vârstă de 50 de ani, a fost oprit de poliția rutieră din Germania pe autostrada A2, în zona Porta Westfalica, landul Renania de Nord-Westfalia, după ce a depășit alte vehicule în ciuda interdicției de depășire și a fost surprins depășind de mai multe ori limita de viteză.

Potrivit poliției din Bielefeld, citată de presa germană, controlul tahografului a scos la iveală o situație șocantă: între 19 iulie și 8 august, timp de aproape trei săptămâni, șoferul nu a luat nici măcar o zi de pauză de la condus, ceea ce contravine legilor în vigoare la nivel european.

Conaționalul nostru, care venea cu TIR-ul din Spania, a declarat că a respectat instrucțiunile firmei spaniole pentru care lucrează și că se temea să nu-și piardă locul de muncă.

Explicația nu a fost acceptată de polițiști, iar acesta a fost sancționat cu o amendă de peste 3.000 de euro.

Poliția din Bielefeld a confirmat pentru presa locală că „încălcări ale timpilor de conducere și de odihnă sunt constatate în mod regulat”. Problema are rădăcini adânci în condițiile de muncă ale multor șoferi de TIR.

Anna Weirich, reprezentantă a organizației „Mobilitate Echitabilă”, a explicat că „viața în TIR, zilele de muncă foarte lungi și salariile mici fac parte din rutina zilnică a unui șofer profesionist. Mulți șoferi din țări din afara Uniunii Europene, adesea din Europa de Est, petrec săptămâni sau luni în vehiculele lor. De multe ori, programul lor de lucru este de 13 până la 15 ore, iar pentru asta primesc frecvent doar o sumă fixă de aproximativ 80 de euro pe zi. În majoritatea cazurilor, orele suplimentare nu sunt plătite.”

Sindicatul Verdi atrage atenția că presiunea asupra șoferilor a crescut enorm în ultimii zece ani. Purtătorul de cuvânt Richard Rother a declarat că firmele transmit de multe ori instrucțiuni doar verbal și amenință cu pierderea locului de muncă dacă șoferii nu respectă termenele impuse.

„Șoferii povestesc că sunt obligați să facă înregistrări ca și cum ar fi în pauză, deși în realitate muncesc”, a spus acesta. Planificările prea strânse, încărcarea și descărcarea suplimentară sporesc și ele stresul.

„Nu mai rămâne timp pentru odihnă adecvată și, în plus, perioadele care ar trebui plătite nu sunt înregistrate”, a adăugat Anna Weirich.

Experții atrag atenția că oboseala la volan este unul dintre cele mai mari riscuri în trafic.

„Câteva clipe de micro-somn la viteza de pe autostradă pot avea consecințe fatale”, avertizează Till Westermann, expert al clubului german ADAC. Masa și dimensiunea camioanelor amplifică gravitatea accidentelor.

Poliția din Bielefeld subliniază că la primele semne de oboseală, precum dificultăți în menținerea benzii, șoferii ar trebui să ia o pauză sau să facă schimb de conducător.

„Un accident provocat de oboseală poate avea consecințe legale, inclusiv pedepse cu închisoarea”, au precizat autoritățile.