luni, 22 iunie 2026
Informația fără granițe


Româncă ucisă la o fermă din străinătate, după un conflict între muncitori. Soțul ei a fost grav rănit

Scris de: Mihai Diaconu , înv Diaspora Din lume În evidență Știri Ultimele știri - luni, 22 iunie 2026 Etichete: , , ,

O muncitoare româncă a murit în Germania, după ce un conflict izbucnit înaintea începerii programului de lucru pe un teren agricol s-a transformat într-un atac cu cuțitul. Soțul femeii a fost grav rănit, iar un alt muncitor a fost reținut provizoriu.

Potrivit BILD, incidentul a avut loc în dimineața zilei de luni, 22 iunie 2026, la o fermă de sparanghel și căpșuni din cartierul Kaldenkirchen, orașul Nettetal din Germania.

Poliția a fost alertată la ora 07:22, iar la fața locului au fost trimise echipaje de poliție, o ambulanță și un elicopter medical.

Conflictul ar fi implicat trei persoane: un cuplu și un alt muncitor, în vârstă de 25 de ani. Cearta a izbucnit în spațiul de cazare al lucrătorilor de la fermă și a degenerat violent, înainte ca femeia de 40 de ani să fie rănită mortal.

Victima a suferit răni provocate prin înjunghiere și tăiere. Ea a fost transportată cu elicopterul la spital, însă a murit la scurt timp după ce a ajuns la Urgențe. Partenerul ei, în vârstă de 44 de ani, a fost dus la spital în stare gravă și urma să fie operat.

Bărbatul de 25 de ani este considerat suspect de anchetatori și a fost reținut provizoriu. Poliția ar fi ridicat un cuțit, despre care se presupune că ar putea fi arma folosită în atac.

Autoritățile germane au deschis o anchetă pentru omor, iar cazul a fost preluat de o comisie specială de investigații. Deocamdată nu este clar dacă disputa dintre muncitori ar fi pornit de la modul de lucru sau de la motive personale.

Femeia ucisă și bărbatul suspectat de atac se aflau la fermă ca muncitori sezonieri pentru recoltarea căpșunilor.