Șofer român de camion, mort în străinătate la numai 38 de ani. „Era iubit de toți”
Un șofer român de camion, în vârstă de 38 de ani, rezident în Pamplona, un oraș din nordul Spaniei, a murit după ce s-a răsturnat cu camionul în dreptul localității Olite. Accidentul a avut loc miercuri, 27 august, informează publicația Diario De Navarra.
Conducătorul auto, identificat ca fiind Remus Ioan Radu, călătorea singur și a rămas prins în cabină; trupul său a fost transportat la Institutul de Medicină Legală din Navarra pentru efectuarea autopsiei.

„Remus, fratele meu cu suflet bun, ne-ai lăsat prea devreme”, a scris pe Facebook fratele românului nostru care, conform comentariilor care au urmat, era foarte respectat și iubit de rude și prieteni.
„Iubirea mea. Frățiorul nostru bun. A ales Dumnezeu cea mai frumoasă, nobilă şi bună floare din grădina Lui”, a fost și mesajul surorii sale.
„Isus să vă mângâie inima, să vă întărească sufletul cu această încercare mult prea grea, să treceți cu bine peste, era iubit de toți!”, a mai comentat o persoană.
Un mesaj a venit și din partea bunicilor săi: „Noi nu te vom uita. Bunicii!”
Centrul de gestionare a urgențelor SOS Navarra a mobilizat la fața locului pompieri, o ambulanță de suport vital avansat (medicalizată) și patrule de trafic ale Poliției. Intervenția a vizat extragerea victimei din cabina deteriorată și garantarea siguranței traficului.
Tragedia se înscrie într-un context recent de accidente grave în rândul transportatorilor.
„Tovarășul de cabină al unui șofer de camion este oboseala. Întotdeauna lângă tine, privindu-te,” a reflectat, cu duritate, Alberto Lasa, un camionagiu spaniol cu 35 de ani de experiență, martor la un alt accident similar, produs recent în zona respectivă.
Aceeași idee este împărtășită de Marius, transportator român în vârstă de 44 de ani, care s-a oprit la odihnă la doar trei kilometri de locul în care și-a pierdut viața Remus Ioan Radu.
În drum spre Anglia, cu o încărcătură de dulciuri, el a avertizat: „Răsăritul este cel mai rău moment dacă nu ai dormit bine. Și cu căldura de afară nu prea poți să te odihnești. Nici noaptea, pentru că trebuie să fii mereu atent să nu-ți taie prelata și să-ți fure din încărcătură.”
Asociația Navareză a Antreprenorilor din Transport Rutier și Logistică (Tradisna) atrage atenția asupra realității cotidiene din sector: zile de lucru extenuante, presiune constantă și lipsa unor zone adecvate pentru odihnă.
„Sectorul are nevoie de soluții care să depășească securitatea rutieră imediată”, denunță entitatea. Încă din 2017, fostul președinte al Tradisna, Alberto Latorre, semnala într-o scrisoare mortalitatea profesională ridicată în transport și rolul stresului, oboselii și al condițiilor de muncă dure; observațiile sale rămân, potrivit organizației, pe deplin valabile.